19.10.2014 Anioł Stróż

Anioł Stróż – nasz najlepszy przyjaciel i opiekun

aniol_stroz” Tak mówi Pan: «Oto Ja posyłam anioła przed tobą, aby cię strzegł w czasie twojej drogi i doprowadził cię do miejsca, które ci wyznaczyłem. Szanuj go i bądź uważny na jego słowa. Nie sprzeciwiaj się mu w niczym, gdyż nie przebaczy waszych przewinień, bo imię moje jest w nim. Jeśli będziesz wiernie słuchał jego głosu i wykonywał to wszystko, co ci polecam, będę nieprzyjacielem twoich nieprzyjaciół i będę odnosił się wrogo do odnoszących się tak do ciebie. .” Wj 23, 20-23

 

 

W dzieciństwie uczono nas skróconej modlitwy do Anioła Stróża, którą zalecano odmawiać podczas pacierza porannego lub wieczornego:

Aniele Boży, stróżu mój,
Ty zawsze przy mnie stój.
Rano, wieczór, we dnie, w nocy
Bądź mi zawsze ku pomocy,
Strzeż duszy, ciała mego,
zaprowadź mnie do żywota wiecznego.
Amen.

Bóg nas tak miłuje, że wyznacza nam osobistego opiekuna: Anioła Stróża, który szanując naszą wolną wolę, stara nam się pomóc. Możliwości Anioła Stróża są przeogromne: może zanosić naszą modlitwę przed oblicze Boga, wstawiać się za nami, upraszać dla nas niezbędne łaski, modlić się wspólnie z nami do Boga. Problem w tym, że jest uwiązany naszą wolną wolą. Jeśli nie modlimy się do niego – nie może nam pomóc, nawet jeśli bardzo tego chce.

Często zapominamy, że Anioł Stróż jest bytem duchowym takim jak upadły Anioł – szatan. Jeśli ktoś czytał o zjawiskach opętania (np. w książkach: nominowanego do nagrody Nobla z medycyny: prof. Simone Morabito “Psychiatra w Piekle” lub egzorcysty parafii rzymskiej ks. dr Gabriele Amorth) – ma świadomość, że w pewnym momentach przy działaniu upadłego Anioła zawieszane są nawet prawa fizyki i przyrody. Ale zauważmy, że szatan ma mniejsze możliwości działania od Anioła Stróża, bo Anioł Stróż jest blisko Boga. Może chronić nas przed złem osobowym: szatanem, natchnąć nas abyśmy dla naszego dobra postąpili w określony sposób. Rodzi się pytanie: jak głęboko może on oddziaływać na nasz materialny świat? Na pewno jest w stanie swobodnie czerpać garściami z łask wszechmogącego Boga – jest mu bowiem miły. Relacje osób, które zetknęły się z interwencją swojego Anioła Stróża, potwierdzają powyższe stwierdzenie.

A my często sami odrzucamy pomoc naszego przyjaciela – nie zawracając się do niego w modlitwie. Modląc się do swojego Anioła słowami krótkiej modlitwy (załączonej powyżej), wyrażamy zgodę na jego działanie – a jest to dla niego niezbędne, bo oznacza przyzwolenie płynące z naszej woli. Korzystajmy z jego pomocy! Każdego dnia zwracajmy się do niego w tej krótkiej, a jakże ważnej dla nas i dla niego modlitwie.! Po to, aby nie stał przy nas smutny i bezradny, bo tak jak Bóg – szanuje nasze wybory. Akceptuje nawet to, że odrzucamy jego pomoc. Niestety często wolimy robić wszystko sami i chcemy polegać tylko na sobie.

Osobą współczesną, która przyznawała się, że bardzo mocno współpracuje ze swoim św. Aniołem Stróżem, był Ojciec Pio. Miał on dar widzenia swojego opiekuna. Ale nie on jeden.

Modlitwy do św. Aniołów Stróżów: kliknij tutaj

Redaktor aniolowstrozow.walbrzych.pl